Često čujem od poznanika i prijatelja da jedva čekaju vikend da bi sebi dali oduška nakon stresne nedelje na poslu. Za mnoge je to postalo životni stil, kao i neka vrsta navike i potrebe. Mnogi misle da ih izlasci u klubove stimulišu, daju im energiju. Uz par čašica omiljenog pića i đuskanje uz muziku koja prija, većina ljudi zaboravi na probleme, ali nažalost, samo na kratko. Ne samo da će se problemi i stresne situacije vratiti kao bumerang, ako ne krenete na vreme da ih rešavate, nego ćete se nakon izlaska probuditi natečeni, mamurni, neraspoloženi, mrzovoljni, uz opor zadah cigareta. Da li je to ono što želite? 

I ne samo to. Mnogi smatraju da će ako legnu na počinak u 5h ujutro i spavaju do 13h imati podjednu količinu energije kao da su zaspali u 22h uveče i probudili se u 6h. Naravno da nije tako. Osobe koje krenu na počinak na vreme, tj. oko 22h časa će ujutro biti sveže i odmorne, jer ce njihov organizav lučiti MELATONIN, dok kod "noćnih ptica" to neće biti slučaj. 

Melatonin, hormon pinealne žlezde koja se nalazi u mozgu, neophodan za naš organizam luči se dok spavamo noću, u potpuno zamračenoj prostoriji, najaktivnije u periodu od 22h do 2h posle ponoći. Na lučenje melatonina negativno može da se odraži i jaka ulična rasveta u velikim gradovima, tako da vodite računa da su vam roletne noću uvek dobro spuštene.

Melatonin utiče na očuvanje moždanih ćelija, pa samim tim onemogućava razvoj Parkinsonove i Alchajmerove bolesti, smanjuje stepen neurodegenerativnih promena u organizmu čoveka, povoljno utiče na srce i sprečava srčani udar, a što je najvažnije deluje preventivno kod kancera. Takođe, povoljno utiče na raspoloženje i smanjuje zamor, a mnoge dame će zainteresovati to što utiče na očuvanje mladolikog izgleda. Malo li je? Odmerite šta vam je važnije- izlazak ili zdravlje i svež izgled. 

melatonin