Koja vrsta jelke je idealna za vaš dom?
U poslednje vreme se vodi dosta polemike oko prazničnog ukrašavanja domova, odnosno izbora jelke, prirodne ili veštačke. Većina ljudi danas zagovara upotrebu veštačkih jelki opravdavajući se ekonomskim stavovima, međutim realnost je sasvim drugačija.
Ukoliko ste u svoj dom uneli prirodnu jelku sa busenom možete da odahnete, jer upravo je ova vrsta jelke ona koju zagovaraju ekolozi. Oni ističu da se na taj način utiče na zaštitu životne sredine, kao i na sprečavanje seče mladih četinarskih stabala.
S druge strane, iako veštačke jelke danas izgledaju vrlo realistično, imaju pristupačnu cenu i ne kupuju se svake godine, one poseduju i negativnu stranu, jer su napravljene su od PVC plastike, materijala koji u sebi olovo, kalaj i barijum. Po nekim stručnjacima, one mogu da naškode zdravlju ispuštajući u zrak jedinjenja koja iritiraju nos i oči, što ste mogli i da primetite prilikom njene kupovine i prvog unošenja u stan, jer se tada neprijatan miris najviše oseti. Ukoliko imate veštačku jelku u stanu, trudite se da redovno provetravate prostoriju, pogotovo ako u stanu ima male decu. Nije na odmet ni napomenuti da veštačke jelke posle par godina upotrebe najčešće završe na deponijama, što je gore i od seče šuma.
Naprotiv, jelka s busenom, u vaš dom unosi svežinu i prelepi miris četinara, samo se potrudite da je redovno zalivate da bi izdržala do kraja praznika. Nakon toga, držite je par dana u hodniku, a potom je možete posaditi napolju u danima kada je temeperatura vazduha iznad nule. Ukoliko nemate gde da posadite svoju jelku, donesite je u "Gradsko zelenilo", koje će se pobrinuti da ona postane ukras vašeg grada na određenoj lokaciji.