[ Saveti ] 19 Februar, 2017 17:01

Držanje kućnog ljubimca u stanu iziskuje puno pažnje, razumevanja i požrtvovanja, pogotovo ako je u pitanju toliko energična životinja i toliko zavisna od čoveka kao što je pas. On, kao i sve druge životinje voli slobodu i prostor, trčanje, razgledanje, istraživanje, razonodu, kopanje, grickanje, valjanje u prašini, jurnjavu za mačkama i golubovima... sve ono što ne može da dobije u stanu. To je zakon prirode. Ograničenost prostora u stanu, pas može da doživi kao kavez. Da li mu  je dovoljno jednočasovno istrčavanje ujutro i uveče? Naravno da nije. Oni bi to radili neprestano. Psi su po prirodi vesele i neumorne životinje, veoma privržene ljudima, tako da ih nemojte grditi ako nakon povratka sa posla ili iz škole vidite da vaš omiljeni jastuk leži na podu u dronjcima ili da vam je sofa izgrižena. On na taj način samo želi da kaže da je povređen što je ostavljen, da je bio usamljen i da mu je bilo dosadno. Da bih vam dočarala kolike male napasti oni mogu biti, preporučujem da pročitate knjigu zasnovanu na istinitoj priči „Marli i ja“ Džona Grogana ili pogledajte istoimeni film sa Ovenom Vilsonom i Dženifer Eniston u glavnim ulogama

Ukoliko planirate da ovog proleća nabavite štene, ne bi bilo loše da još jednom vrlo dobro razmislite i da odgovorite sebi na nekoliko pitanja. Da li vi i vaša porodica možete da se organizujete oko čuvanja psa i njegove dresure? Nekad je potrebno puno vremena da pas nauči da se nužda obavlja napolju. Da li imate dovoljno strpljena da ga to naučite i da se ne ljutite ako ponekad zaboravi na pravila? Šta ako zateknete neprijatno iznenađenje na vašem dragocenom tepihu? Da li se možete dogovoriti sa vašim ukućanima ko će hraniti psa? Da li se vaše smene na poslu i školi tako uklapaju da pas nikad ne ostane sam u stanu ili da mu ne budu uskraćene aktivnosti napolju? Da li ste spremni da ukoliko radite od 7h ujutro, ustanete u 5h da biste izveli psa u šetnju? Psi su, kao i ljudi, skloni rauzličitim bolestima i infekcijama. Da li ste spremni da uzmete slobodan dan na poslu da biste ga vodili kod veterinara? Da li ste spremni da izdvajate određene sume novca za njegovu hranu, preglede veterinara, lekove, vakcinisanje? Da li ste spremni da ga prihvatite kao člana porodice, volite ga svim srcem i starate se o njemu do kraja njegovog života?

Ako ste na sva pitanja odgovorili povrdno, onda ste spremni za još jednog ukućanina. Najbolje bi bilo da ga uzmete kada napuni minimum tri meseca, pošto može biti veoma stresno za njega ukoliko se rano odvoji od majke, a vama može da poremeti san skičanjem po celu noć tražeći toplu majčinu blizinu. Takođe, neke rase pasa lakše se priviknu na život u stanu, malog su rasta i ne linjaju se, te vam stoga preporučujem da im date prednost. To su: bostonski i jorkširski terijer, čivava, mops, maltezer i pudla (uz naravno, redovno šišanje). S obzirom na činjenicu da postoji dosta nesavesnih vlasnika, koji brzopleto uzimaju štence da udovolje svojoj deci, a zatim ih kad porastu puštaju na ulicu, azili su puni sirotih beskućnika. Pre nego što odete kod odgajivača, obiđite nekoliko azila. Tamo se, nažalost, nalazi brdo odbačenih, unesrećenih pasa. Možda se baš tamo nalazi vaš novi prijatelj. Pitajte upravnike azila da vam preporuče psa za kojeg smatraju da bi mogao da se navikne na život u stanu. Na taj način ćete spasiti jedan život i usrećiti jedno biće.

I zapamtite. Pas nije igračka. Ukoliko niste spremni da postanete za nekog ceo svet, nemojte ga uzimati. Nemojte sebe dovoditi u situaciju da morate da ga se odreknete, jer je bolno. Ukoliko imate višak hrane, bolje da je ostavite pored kontejnera, jer ima mnogo lutalica ili nahranite komšijskog psa. A što se tiče ljubimca, razmislite o skalarima ili ljupkom hrčku, to je mnogo bolja ideja.

puppy 

[ Saveti ] 13 Februar, 2017 14:40

Kada pomislimo na koru od banana ona nas najčešće asocira na crtaće iz detinjstva- ili se neko spotakne o nju ili se nađe na glavi glavnog zlikovca koji slučajno upada u kontejner. Neretko se dešavalo da kao deca ostružemo i pojedemo unutrašnjost kore banane, pošto nam jedna voćka od mame za užinu nije bila dovoljna. To samo dokazuje kakav instančan instikt imaju deca, privučena ka zdravim, a neuobičajnim namirnicama za ishranu, kao npr. i pinjoli, koštice kajsije i sl.

Danas ova zdrava namirnica nije ništa manje zanemarena, nego ranije, a o njenom lekovitom dejstvu malo se zna, iako ima više kalijuma nego samo meso banane, a takođe obiluje i sa više vlakana koja podstiču varenje i smanjenje lošeg holesterola u krvi. Zanimljivo je činjenica da je bananina kora prirodan “Prozac” (antidepresiv), jer utiče na povećanje serotonina u krvi i na taj način utiče povoljno na lica koja boluju od depresije, bipolarnih stanja, anksioznosti i sl. Naročito je korisna za ishranu leti, jer sadrži antioksidanse i štiti od UV zračenja.

Jede se kada je banana potpuno zrela, odnosno kada se na njoj pojave crne, sitne, suptilne tačkice. Ali, OPREZ! Banane se danas prskaju raznim štetnim jedinjenjima da bi izdržale duga putovanja od proizvožđača do krajnih potrošača, dugo se čuvaju u memljivim kartonima i prostorima, a zatim dugo skladište u hladnjače i odmrzavanju i po nekoliko puta. Često imamo prilike da vidimo u ponudi marketa skroz crne, gnjecave tek odmrznute banana koje su sazrele na veštački način. U tom slučaju, ukoliko ne znate kakvo je poreklo banana, najbolje je da ogulite belu unutrašnost i dodate je u smoothie po želji.

Ukoliko nećete da eksperimentišete sa takvim konzumiranjem kore banane, to opet nije razlog da je bacite, jer vam može pomoći u nezi, ali i u domaćinstvu. Ona blagotvorno utiče na kožu zahvaljujući antioksidantima, tako da umanjuje bore i iritiranost, hidrira je i hrani, uklanja akne, ali je učinkovita i kod psorijaze i pojave bradavica. Treba samo da dobro utrljate lice sa komadom unutrašnosti kore i ostavite da deluje 30-ak minuta, a zatim detaljno isperete. Budite uporni sa ovom rutinom i pozitivan krajnji ishod biće neizostavan. Takođe, za blistavu belinu zuba, trljajte ih korom tokom 1-2 minute svako veče.

U domaćinstvu možete da je koristite za poliranje cipela, srebrnine i kožne galanterije, ali iza uklanjanjje biljnih vaši sa sobnih biljaka, obogaćenje vode za zalivanje i prihranu preko lista. 

banana 

[ Saveti ] 05 Februar, 2017 20:16

Pošto je zima godišnje doba kada su ljudi najvise skloni upalama i pehladama, nije na odmet imati u stanu apoteku od odabranih čajeva, koji mogu da "priskoče u pomoć" pri prvim znacima neke zdravstvene tegobe.

Svakako, ne treba da zanemarite odlazak kod izabranog lekara, a nije retkost da će vam i on kao deo terapije preporučiti neki od sledećih proverenih čajeva:

Nana (menta) - veoma je efikasna kod prehlade i gripa, puna vitamina B, kalijuma i kalcijuma, jača imuni sistem, tako da je neizostavan čaj u hladnim zimskim danima. Takođe, deluje umirujuće, smanjuje stres i poboljšava varenje. Veoma je prijatnog ukusa i mirisa.

Uva (medveđe grožđe) - učinkovita je kod infekcija urinarnog trakta koje se usled nazeba mogu javiti zimi, jer eliminiše štetne bakterije. Ima opor i pomalo gorak ukus. Najbolje ju je piti u kombinaciji sa sodom bikarbonom, koja će dovesti pH vrednost vašeg urina u normalu.

Rastavić (preslica) -  čaj od ove blagotvorne biljke je nešto najbolje što možete imati u svom domaćinstvu. Sadrži puno vitamina C i alkaloide, leči infekcije urinarnog trakta i pospešuje iskašljavanje. Njegova potentnost najbolje se ogleda u tome što je učinkovit čak i kod tuberkuloze.

Žalfija (kadulja) -  neprikosnovena je kod prehlada i najbolje je sredstvo za ispiranje usne duplje i upaljenog grla. Ublažava neprijatan bol u zglobovima koji se može javiti tokom niskih temperatura, jača imuni sistem i ublažava groznicu.

Hajdučka trava (stolisnik) - pravi je lek za sve one koji su tokom praznika preterali sa masnom i nezdravom hranom, jer leči sve vrste želudačnih problema, ublažava nadimanje i poboljšava varenje. Takođe, ona čisti krv i krvne sudove, jača jetru, pankreas i slezinu i time doprinosi detoksikaciji i jačanju celog organizma. 

Vaša mala apoteka u stanu može i da vam posluži i kao jedinstvena dekoracija, jer čajeve možete držati u raznobojnim zatvorenim posudama i teglicama na posebnoj polici. Vodite računa da su vaši čajevi uvek sveži, a posude za odlaganje dobro zatvorene i van domašaja vlage.

Navedene čajeve možete pronaći u svima apotekama i radnjama zdrave hrane, a cena im je veoma povoljna. Kupujte ih uvek u rinfuzi i izbegavajte kupovinu čajeva u kesicama, jer mogu da sadrže prašinu, plesan, a neretko čak i druge biljke.

tea